18. 12. 2017 ~ 0 Komentářů

Asociace evropských univerzit (EUA) vyjadřuje silnou podporu současné politice otevřené vědy EU a OpenAIRE

Asociace evropských univerzit (EUA) vydala 27. října 2017 prohlášení, které oceňuje úsilí národních vlád a Evropské komise o prosazení hodnot  otevřené vědy v grantových schématech  národních programů a evropském výzkumném a inovativním rámcovém programu.

Toto prohlášení následuje po předchozích doporučeních EUA: Towards Full Open Access in 2020 a Towards Open Access to Research Data a zdůrazňuje roli platformy OpenAIRE v přijetí principů dobrého výzkumu, sdílení a hodnocení.  „Jmenovitě EUA silně podporuje politiku EU, kterou je otevřený přístup k publikacím a výzkumným datům, celoevropské platformy otevřené vědy typu OpenAIRE a také vznikající projekt  European Open Science Cloud.

Dokument zahrnuje klíčové poselství adresované institucím EU a národním vládám, pokrývající různé oblasti od vývoje politik otevřené vědy přes přitažení výzkumných pracovníků k otevřenému přístupu, přístupy hodnocení výzkumu, vytvoření infrastruktury a úpravy legislativy pro užívání a opětovného užití výzkumných publikací a dat, včetně textového a datového vytěžování.

Více informací: http://eua.be/Libraries/publications-homepage-list/eua-statement-on-open-science-to-eu-institutions-and-national-governments-2017

Článek je překladem příspěvku na blogu OpenAIRE, jehož autorem je Pedro Principe.