14. 2. 2012 ~ 0 Komentářů

Budapešťská iniciativa otevřeného přístupu slaví 10 let

Právě dnes 14. 2. 2012 uběhlo deset let od vzniku Budapešťské iniciativy otevřeného přístupu, první významné, a z dnešního pohledu stále nadčasové, deklarace hlásící se k principům volného šíření výsledků výzkumu a vývoje na internetu.

Kam jsme za deset let dospěli?

Vzniklo tisíce otevřených časopisů (jen během ledna až února 2012 se registrovalo nových 82 časopisů v DOAJ), tisíce repozitářů (v ROAR nyní registrováno 2700), v ROARMAP je registrováno 137 institucionálních politik otevřeného přístupu, v databázi SHERPA/RoMEO figuruje 65 procent vydavatelů, kteří umožňují auto-archivaci (ukládání článků/eprintů v repozitářích), přesto jsme se stále příliš neposunuli k dosažení hranice globálního otevřeného přístupu k recenzované vědecké literatuře.

Současné postavení otevřeného přístupu vystihují názorové rozpory mezi zastánci otevřeného přístupu a velkými vydavateli v čele s Elsevierem, vyhrocené např. návrhem zákona Research Works Act, HR3699 (RWA), který vědci vnímají jako ohrožení zavedené politiky otevřeného přístupu největšího podporovatele amerického výzkumu NIH. (viz příspěvek Richarda Poyndera Elsevier needs to get out more z 26.1.2012 na jeho blogu Open and Shut?). Elsevier se svou jasnou podporou RWA a politikou vyžadující po institucích s politikou povinného otevřeného přístupu uzavření zvláštní smlouvy s Elsevierem vyvolal vlnu odporu v podobě petice The Cost of Knowledge (do dnešního dne 5830 podpisů) nebo v podobě otevřeného dopisu poslaného Elsevieru organizací COAR.

Jak postupovat dál?
Držet se principů nastolených před deseti lety…

Vědec může:
– vydávat své články v časopisech podle svého výběru a zároveň ukládat eprinty svých článků do institucionálního repozitáře
– publikovat své články v otevřených časopisech

Instituce mohou:
– budovat otevřené institucionální repozitáře, vyhovující principům OAI
– podporovat vědce, aby využívali repozitáře pro šíření a zviditelnění svých článků
– provozovat otevřené časopisy

Knihovny mohou:
– nabídnout provozování repozitáře
– nabídnout pomoc s ukládáním článků do repozitáře