20. 4. 2012 ~ 0 Komentářů

Open Science for the 21st century – deklarace asociace evropských akademií

Open Science for the 21st century : a declaration of ALL European Academies
presented at a special session
with Mme Neelie Kroes, Vice-President of the European Commission,
and Commissioner in charge of the Digital Agenda
on occasion of the ALLEA General Assembly held at
Accademia Nazionale dei Lincei, Rome, on 11-12 April 2012

Deklarace ALLEA (All European Academies) se přihlašuje k principům otevřeného přístupu, otevřených dat a otevřené vědy.

„Powerful digital technologies for data acquisition, storage and manipulation create new opportunities, but also risk widening the “digital divide”. Open Science envisages optimal sharing of research results and tools: publications, data, software, and educational resources. It will rely on advanced e-infrastructures that enable online research collaboration.
The potential to link cognate, and to re-use initially unrelated datasets will reveal unexpected relationships and will trigger new dynamics of scientific discovery. The collective intelligence of scientific communities will be unleashed through new collaborations across institutional, disciplinary, sectoral and national boundaries. The open science environments will help restore transparency and integrity to the scientific enterprise, for all to see. New points of exchange with non-academic end-users of scientific knowledge will be created, and progress will be made towards the vision of scientifically literate societies: this may require releasing scientific data in forms that are accessible to citizens.“

K dosažení vize pro 21. století je potřeba:
– urgovat podporovatele výzkumu, aby implementovali principy otevřenosti k publikacím, výzkumným datům, software, výukovým materiálům a výzkumným infrastrukturám
– povzbuzovat vědecké a výzkumné instituce, aby inovovaly a propagovaly otevřené platformy pro snadnější vyhledatelnost a využívanost vědeckých výsledků
– vtáhnout vědce, vyučující, studenty, kteří by si měli osvojit kulturu otevřené vědy
– zapojit regionální, národní a evropské politiky do založení a rozšíření špičkové e-infrastruktury
– spolupracovat a rozvíjet světově kooperující datová centra