18. 7. 2012 ~ 0 Komentářů

Nová politika otevřeného přístupu Research Councils UK (RCUK)


Research Councils UK (RCUK) oznámil v tiskové zprávě z 16. 7. 2012 vydání nové politiky otevřeného přístupu (RCUK announces new Open Access policy).

Nová politika definuje otevřený přístup jako neomezený online přístup k recenzovaným a publikovaným vědeckým článkům s možností jejich neomezeného dalšího využití (např. manuální i automatické textové a datové dolování).

Otevřený přístup má být umožněn:
– publikováním v časopise, který podporuje politiku RCUK. (okamžitý a neomezený přístup k vydaným článkům bez omezení dalšího využití). Vydání může zahrnovat zaplacení publikačního poplatku (article processing charge – APC). V tom případě má být použita licence CC-BY.
– publikováním v časopise, který dovoluje uložení autorského rukopisu (accepted manuscript) do repozitáře. V tomto případě nebude placen APC. Akceptuje se uložení rukopisu do 6 měsíců (případně 12 měsíců) od vydání článku.

Politika je platná pro články vydané po 1. dubnu 2013.

Politika podporuje zlatou i zelenou cestu otevřeného přístupu – navzdory závěrům ze zprávy tzv. Finch Group (The Working Group on Expanding Access to Published Research Findings). Ze zprávy Accessibility, sustainability, excellence: how to expand access to research publications vyplývá jednoznačná podpora zlaté cestě otevřeného přístupu, přičemž infrastruktura repozitářů má být budována jen za účelem zpřístupňování šedé literatury (zprávy, vysokoškolské práce); jako nástroj propojení publikací a souvisejících výzkumných dat a jako efektivní cesta dlouhodobé archivace.
Zpráva byla kritizována nejen za jednostrannou podporu zlaté cesty (vlivem vydavatelské lobby), ale také za přemrštěný odhad výdajů za přechod na model otevřeného přístupu. Ve zprávě se uvádí 50-60 milionů liber, zatímco Mike Taylor ve svém článku Open access means a bright future for scientific research odhaduje cenu na 10 milionů liber.

Velká Británie potvrzuje roli světového lídra prosazování modelu otevřeného přístupu.

Přidej komentář